Знаете ли, че ЮНЕСКО помества зехтина в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството, редом с тангото, китайската техника за обработка на коприна и бирената култура на Белгия? Омир пък го определя като „течното злато на Средиземноморието“. А ние шеговито го наричаме „фреш от маслини”.
Зехтинът е точно това – сок извлечен чрез студено пресоване на различни сортове маслини. В зависимост от техниката на добив, той се разделя в две основни категории: рафиниран и нерафиниран. Ще познаете нерафинирания зехтин по наситения тъмен цвят, както и по- острия, суров, но и наситен вкус. При рафинираните, обработени, масла ще забележите значително по-светъл цвят и мек вкус. В процеса на рафиниране, зехтинът може да се третира термично, с вода или киселини, което намалява наличието на хранителни вещества, но и отстранява по- острите аромати, вкусове и твърди частици, останали при пресоване.
Екстра върджин маслата, добити само чрез пресоване или центрофугиране на намачканите маслини, са чисти, необработени – не се подлагат нито на топлинно, нито на химическо третиране – и затова се смятат за по- здравословния избор. Студеното пресоване съхранява полезните растителни съединения полифеноли, мононенаситените мастни киселини, фенолните съединения и витамините, като ги пренася непокътнати от маслиновото дърво до нашите ръце. Неслучайно екстра върджин зехтинът е заслужил ключово място в средиземноморската диета, определяна от мнозина като най-питателната и благодатна за човешкия организъм.